Prvý motokrosový víkend MX OPEN vo Veľkých Uherciach mal dramatické počasie a štartovkou nabitú skvelými menami.

Majstrovstvá Slovenska v motokrose - MX OPEN 2019 aj Európske Majstrovstvá detských tried MX65 a MX85, sa konali na vynovenej tratiMX Vinohrad vo Veľkých Uherciach. Keďže aprílové počasie si neodpustilo dážď a krupobitie v sobotu, poobedňajší program musel byť presunutý na nedeľu.

Prvý motokrosový víkend MX OPEN vo Veľkých Uherciach mal

dramatické počasie a štartovkou nabitú skvelými menami.

 

Veľké Uherce6.-7.4.2019:

Majstrovstvá Slovenska v motokrose - MX OPEN 2019 aj Európske Majstrovstvá detských tried MX65 a MX85, sa konali na vynovenej tratiMX Vinohrad vo Veľkých Uherciach. Keďže aprílové počasie si neodpustilo dážď a krupobitie v sobotu, poobedňajší program musel byť presunutý na nedeľu. Tí, čo prišli fandiť v druhej polovici víkendu teda videli aj kvalifikácie, aj dve ostré jazdy každej kategórie a na záver Superfinále – novinku tejto sezóny, kde sa v jednej jazde stretli najlepší jazdci zo všetkých kategórii. Poďme ale po poriadku. Hviezdou najsilnejšej triedyMX OPEN, ako aj záverečného superfinále, sa stal LukasNeurauter (AT) z Osička MX team, v MX2kách zabodoval jeho teamový kolega Šimon Jošt (SVK), zatiaľ čo medzi Juniormi MX2 zvíťazil JiříMatejec (CZE) z HT Goup a v MX Junior 125  zasaTomáš Švirák (CZE).Keďže Veľké Uherce mali na mape aj európski pretekári zo severozápadnej zóny, obdivovať sa dali aj mladé talenty, ako víťaz kategórie MX85, Belgičan SachaCoenen, alebo skvelý český jazdec Vítězslav Marek, ktorý pokoril kategóriu najmenších jazdcov MX65.

Holeshoty aj v tejto sezóne budú prestížnou trofejou vďaka 711 ShopZone

711 ShopZone–onlineshop a predajňa v Hornej Strede si aj v tejto sezóne zobrali pod patronát holeshoty, teda finančné prémie vo výške 50€ a vecné ceny, pre najrýchlejšie odpichnutých jazdcov zo štartovacej rampy. Bielu holeshot čiaru v prvej zatáčke po štarte ako prvý preťal LukasNeurauterv prvej a Filip Neugebauer v druhej finálovej jazde kategórií MX OPEN a MX2. Juniorské holeshoty si rozdelili JiříMatejecAdam Dušek. Vyhodnocoval sa aj holeshot v Superfinále, kde si ho vybojoval Jaromír Romančík. Gratulujeme.

MX OPEN a MX2

Spoločné rozjazdy v tejto sezóne budú mať kategórie MX2 a MX OPEN. MX2ka je kubatúrne slabšia kategória pre pretekárov na dvojtaktných motocykloch s objemom do 150 cm3 a štvortaktných do 250cm3. Do kategórie MX OPEN spadá všetko, čo je nad. Vo Veľkých Uherciach bola najväčšia pozornosť upriamená práve na MX OPEN, pretože štartovka sľubovala kvalitné medzinárodné súboje. V kvalifikácii dal najrýchlejší čas na kolo Jaromír Romančík (CZE),a tak si v ostrých jazdách vyberal miesto na štarte ako prvý. Ani v jednej však túto výhodu nepremenil na holeshot a celkovo skončil na druhom mieste. V prvej jazde sa mu síce darilo byť zopár kôl na čele, no podľahol tempu LukasaNeurautera z Rakúska a v druhej jazde sa pred neho dostal okrem Neurautera aj Filip Neugebauer (CZE) jazdiaci za Osička MX team, ktorý si holeshotom naprával chuť po páde v prvej jazde. Víťazná trojica bola teda v zložení: Neurauter na prvom, Romančík na druhom a Neugebauer na treťom mieste. Do súbojov na popredných priečkach sa zapájal aj celkovo štvrtý Petr Bartoš (CZE),František Smola (CZE) , minuloročný majster Slovenska v kategórii MX2, ktorý obsadil piate miesto a aj Slovák Tomáš Šimko z PB racing, ktorý skončil hneď za Smolom na šiestom mieste. Do superfinále na konci dňa postúpilo 13 najrýchlejších jazdcov.

V rámci MX2ky začal perfektným tempom prvú jazdu Martin Krč (CZE), viedol, no po desiatom kole sa mu začala lepiť smola na päty a kvôli technickému problému dojazdil do cieľa bez zadného blatníka a sedla a skončil až piaty. Druhú jazdu už síce vyhral, no tento výsledok mu vystačil len na celkovo druhé miesto. Za jeho najväčšieho rivala by sa dal považovať Šimon Josť (SVK), ktorý bol najrýchlejší v kvalifikácii a zároveň si za víťazstvo v prvej a celkovo konzistentnejší výsledok vybojoval prvenstvo. Celkovo tretí skončil Čech Dušan DrdajYamahaČepelákracing teamu. 13 najrýchlejších z MX2 sa stretlo v superfinále.

Juniori MX2 a MX125

Juniorskí pretekári sú obmedzení vekom a preto v týchto kategóriách nenájdeme staršieho jazdca ako 21 rokov. Sú vyhodnocovaní aj podľa kubatúry motocyklov, ktorá je jasná z pomenovania kategórii. Juniori na silnejších motorkách v triede Junior MX2 si svoje miesta na stupienku víťazov rozdelili v oboch finálových jazdách rovnako.  Víťaz kvalifikácie JiříMatějec (CZE), si vzal všetky víťazstvá okrem holeshotu v druhej jazde, ktorý mu vyfúkol jeho krajan Adam Dušek. Rivalita z minulej sezóny medzi Matějcom a Samuelom Strukom sa preniesla aj do tejto sezóny, no v Uherciach ťahal Struk za kratší koniec a skončil celkovo na druhom mieste. V tejto sezóne si musí zvykať na novú techniku, vymenil KTM za Hondu a stal sa novým jazdcom zahraničného teamu MitterbackRacing team, pod ktorého patronátom pôjde okrem slovenského aj rakúsky „majstrák“ a nemecký ADAC. Tretie miesto obsadil Adam Dušek. Z MX2 Junior postúpili do superfinále prví deviati.

Českí jazdci úplne ovládli kategóriu MX Junior 125, kde Tomáš Švirák zvíťazil, až na druhé miesto sa kvôli nevydarenej prvej jazde dostal Luděk Černý a tretí bol Patrik Příhoda. Prvá pätica postúpila do superfinále.

 

Superfinále – novinka sezóny 2019

40 najlepších pretekárov naprieč triedami dostávajú možnosť zmerať si sily spoločne na jednom štarte. Zatiaľ čo bežne jazdia rozdelení podľa kubatúry či veku, na záver každého podujatia MX OPEN si ich diváci pozrú spoločne v jednej jazde trvajúcej 15 minút plus dve kolá. Každý pretekár, ktorý sa sem dostane, získa finančnú odmenu vo výške štartovného na preteky a prvých 15 najrýchlejších aj čosi navyše. Ďalej aj možnosť získať ďalších 50€ za holeshot a bodovať do rebríčka, v ktorom hlavnou cenou je automobil FORD Focus.

Vo Veľkých Uherciach sa z víťazstva tešil LukasNeurauter (MX OPEN), druhý bol Jaromír Romančík (MX OPEN), tretie miesto patrilo Filipovi Neugebauerovi (MX OPEN), štvrté Šimonovi Joštovi (MX2) a prvú päťku uzatvoril Tomáš Šimko (MX OPEN).

Druhou zastávkou seriálu MX OPEN bude prvomájový motokros v Myjave

Prvý máj, Sviatok práce, oslavujú všetci motokrosoví nadšenci v Myjave. Motokros sa tam v tento dátum koná už viac ako 50 rokov a nebude to inak ani teraz. V strede týždňa v stredu, 1.5.2019, Vás preto pozývame na tradičnú trať, ktorú majú v obľube ako slovenskí tak aj český jazdci. Pod taktovkou partie okolo Štefana Bučenca zOZ Slovakia motocrossaction sa môžete tešiť na skvelý športový zážitok overený rokmi.

 

Autor článku: Mgr. Radka KovaľMazáková

Autor foto: JiříZaňát (http://www.jirizanat.com)