Medzinárodné majstrovstvá Slovenska v motocrosse začínajú písať novú kapitolu

Píše sa rok 2022. Po lockdown-och súvisiacich s pandemickými opatreniami, nosením ochranných rúšok aby sme sa ako tak mohli pohybovať na verejnosti sa k nám dostala ešte desivejšia realita, ktorá sa týka nás všetkých. Sláva Ukrajine. Dúfame, že čoskoro pominie a život pôjde v starých šľapajách.

Medzinárodné majstrovstvá Slovenska v motocrosse začínajú písať novú kapitolu

 

Píše sa rok 2022. Po lockdown-och súvisiacich s pandemickými opatreniami, nosením ochranných rúšok aby sme sa ako tak mohli pohybovať na verejnosti sa k nám dostala ešte desivejšia realita, ktorá sa týka nás všetkých. Sláva Ukrajine. Dúfame, že čoskoro pominie a život pôjde v starých šľapajách. 

 

Motokrosová sezóna začne tento rok netradične v Gbeloch, na trati, ktorú postavil svetoznámi staviteľ MX tratí Greg Atkins.  Jazdcami obľúbená trať privíta už túto Veľkonočnú nedeľu jazdcov, ich tímy a samozrejme Vás fanúšikov. Môžete sa tešiť na úvodné sezónne predstavenie jazdcov s ich ambíciami bojovať o tituly vo svojich kategóriách. 

 

Po Gbeloch nasleduje pretek na ďalekom východe Slovenska, na krásnej prírodnej trati a bývalom vrcholovom motocrossovom stredisku, v Mníšku nad Hnilcom (15.5.2022). Tento kraj a hlavne jeho “fanúšikovia” vedia pripraviť búrlivú atmosféru. Tretím pretekom aktuálnej sezóny bude ďalšia z našich legendárnych slovenských tratí, a to vo Sverepci (19.6.2022). Sverepec v minulosti hostil podujatia ako Majstrovstvá sveta a Motocross národov. Predchádzajúci pretek vo Sverepci prisniesol krásne súboje, ale aj veľa blata a dažďa. Dúfame, že tento rok to bude úplná pohodička a vo Sverepci si prídeme Všetci na svoje. 

 

Sezóna MX Open prehodí výhybku v Júli, a prenesie svoje zázemie na západ do Veľkých Uheriec pri Partizánskom (02.07.2022). Trať, ktorú taktiež postavil Greg Atkins netreba predstavovať. Pod dohľadom skúseného tímu MX Vinohrad a pod taktovkou Tomáša Pavlovčíka pripraví aj tento rok kombináciu Slovenska a Európy. Tak ako minulý rok podľa kľúča FIM budú štartovať okrem tried MX Open, MX2 aj mladý raider-i v rámci EMX 65 a 85. Tento pretek nebude započítaný do celkového kalendára pre kategórie MX4, MX4+, MX2 Junior a MX2 Junior 125. 

 

A čo Grand Finále? Viete si predstaviť kde by to mohlo byť ? Ako býva zvykom, Slovenský majstrák už tradične končí na západe, v malebnej dedinke Šenkvice. Po minulé roky bol pretek väčšinou plánovaný na koniec septembra - začiatok októbra. Tento rok si užijeme augustové slnečné lúče (07.08.2022) a dozvieme sa mená celkových víťazov MX OPEN 2022. 

 

A teraz sa poďme pozrieť na tímy, jazdcov a ich ambície v tejto sezóne…. 

 

Trieda MX OPEN

 

Minulý rok kráľoval španielsky toreador Jose Butron z MRA Racing. Suverénne vyhral nad Martinom Krčom z Osička MX Team. Bohužiaľ tento rok uprednostnil Európsky šampionát EMX Open a rodný Španielsky majstrák. To znamená, že túto sezónu budme mať nového šampióna. Veľkým adeptom je už spomínaný Martin Krč. Svoje zúbky môže ukázať aj Šimon Jošt, ktorý minulý rok vyhral České majstrovstvá v triede MX2, a u nás skončil druhý. Medzi zvučné mená sa určite radí aj  Pavol Repčák, ktorý mal veľmi podarenú predchádzajúcu sezónu v Čechách, ale aj na Slovensku. K tomu si pripísal prémiový štart za Slovenskú reprezentáciu na Motokrose Národov v Talianskej Mantove. Tento rok si ho poistil známy Český tím Orion racing team. Jeho nový tímový kolega a nestarnúca legenda Petr Bartoš sa ešte nechystá do jazdeckého dôchodku a chce ukázať mladých raketám ako sa bojuje o titul a holeshoty. Taktiež sa môžete tešiť na jazdcov ako navrátilec Juraj Popovic (Motoprox team), Roman Mňuk (Roman Mňuk Racing Team), Pavel Dvoracek (MTX Racing Team), Tomas Pála (Buksa/Ados KTM ), Michal Bárta (DTM Klub v AČR), a mnoho iných… 

 

Trieda MX 2

 

Minulý rok ovládol túto kategóriu Tomáš Kohút (Osička MX Team) pred svojím tímovým kolegom Šimonom Joštom, ktorý presedlal na kategóriu 450. Otvárajú sa nám brány pre ďalších adeptov, ktorí si zmerajú sily s Tomášom. Osička MX Team nenechal nič na náhode. Po kvalitnej zimnej príprave sa umiestňuje na Európskych súťažiach viac než dobre, za čo možno vystihnúť minulotýždňové skvelé 3. miesto Kohúta v triede EMX Open v Talianskom Trentine. Nový tím má náš Jaroslav Katro Katriňák. CEMF, čiže Central Europe Motocross Facility. Trénerom je ostrieľaný Filip Neugebauer. V tejto triede určite budú chcieť zahviezdiť aj Denis Poláš (Denis Poláš team), Samuel Struk (Motoprox team), Jozef Posluch (711 foxracing.sk), Jaromír Steiger (Hrabica Motocross Team), Daniel Mandys (MTX Racing Team), Denis Podesva (CEMF).

Veľký český talent Petr Rathouský (Orion) sa pred sezónou zranil, a podľa vyjadrenia manažéra tímu Petra Kovářa sa mal sústrediť na Európske závody. Dúfame, že sa čím skôr dá do poriadku a navštívi MX Open na nejakom závode. 

 

MX2 Junior 

 

Zatiaľ nemáme info o tom, kto sa chystá tento rok jazdiť kategórii  MX Open. Poďme si aspoň v krátkosti opísať ako to vyzeralo v minulej sezóne. Titul získal Tomáš Švirák (WMZ Racing Team). V tesnom závese bol Jakub Vida a Jaroslavom Katriňák.. 

 

MX Junior 125

 

To sa diali veci na záverečnom preteku v Šenkviciach. Celú sezónu výborne jazdiaci Ľubomír Galandák (711 foxracing.sk) si vybral slabšiu chvíľku a nechal majstrovský pohár pri rovnosti bodov, ale lepším skóre Jaromírovi Steigerovi (Hrabica Motocross Team s.r.o.).

 

Veteránske kategórie si určite tiež prídu na svoje.Krásne súboje bývalých vrcholových pretekárov, ktorých to stále baví nenechajú fanúšikov chladnými. Medzi top favoritov určite budú patriť Ivan Černý (Orion Racing Team), Peter Pipich (Motoklub Medzibrod), Petr Dokopil (KRTZ Motorsport), Roman Majer, Vladimír Preis (PB racing) a Ľubomír Imrich. 

 

Predsezónne vyjadrenie tímu Osička Mx team, Martin Osička

 

Sme radi, že Vám môžeme prezradiť novinky, ktoré nás čakajú na sezónu 2022. Ako ste si mohli všimnúť, zloženie tímu pre MX sezónu 2022 zostáva rovnaké:

 

TOMÁŠ KOHÚT, SVK MX2

ŠIMON JOŠT, SVK MX1

MARTIN KRČ,CZE MX1

 

Zmeny nastanú len v kubatúrach, kde Šimon Jošt presedlá na KTM 450 SX-F, a tak sa pridá k Martinovi Krčovi do triedy MX1. Tomáš Kohút zostáva v kubatúre MX2, v seriáli EMX OPEN štartuje na KTM 450 SX-F. 

 

Tento víkend sme absolvovali už druhý pretek EMX OPEN, kde by sme chceli odjazdiť celý seriál. Ďalej sa chystáme absolvovať seriály MMČR a MMSR a vybrane závody Majstrovstiev sveta. Tomáš Kohút bude štartovať v kategórií MX2. Martin Krč a Šimon Jošt v kubatúre MXGP. Aj v nasledujúcej sezóne pokračujeme v spolupráci s tímovým trénerom Vladimírom Pokorným. Novým členom tímu bude bývalý jazdec Marek Sukup, ktorý nastúpi v roli mechanika. 

Rozhodli sme sa, že aj naďalej budeme podporovať Štefana Svitka, ktorý nás reprezentuje na pretekoch DAKAR a v endure. 

 

V januári sme presťahovali tím do nových priestorov, kde majú jazdci vytvorené ešte lepšie podmienky ako doteraz. Súčasťou nových priestorov je aj vlastné fitko. Aj naďalej zostávame verní značke KTM. Veľké poďakovanie patrí spoločnosti KTM CENTRAL EAST EUROPE s.r.o. a Alešovi Vondrákovi – UNIVOK za podporu a dôveru. 

Sme radi, že aj v tejto sezóne je generálnym partnerom Semir Boughattas a jeho firma IVAR CS. Na záver by sme chceli poďakovať naším doterajším a novým sponzorom za ich dôveru a podporu. 

Takisto veľké ĎAKUJEME patrí aj naším fanúšikom. 

 

Tento rok sme pre MX Open Holeshot získali nového partnera spoločnosť Ďumbier GingerShot, ktorý pre každého pretekára v prvej zákrute pripravia energetické Top drinky…

 

Neostáva len popriať si, aby táto sezóna bola ešte lepšou ako minulá. Želáme si aby došlo čo najviac fanúšikov podporiť tento úžasný šport, a aby situácia vo svete bola určite lepšia, pokornejšia a pokojnejšia…

 

Tešíme sa na Vás na Veľkonočnú nedeľu 17.4.2022 v Gbeloch na otváracom preteku novej sezóny MMSR MX OPEN 2022. 

 

Autor : Marián Štefančin - promoter

Foto :  instagram mxopen, Radek Lavička, Osička mx team , SMF