Na kus reči s.....Rišom Šikyňom, lídrom slovenského motocrossu v kategórii MX2

18-ročný rodák z Lieseka, Rišo Šikyňa je na rozhovory o svojich úspechoch je zvyknutý od 4 rokov, čo je vlastne čas, kedy začal jazdiť na motorke. Boli sme zvedaví na to, ako vidí svoje počínanie v sezóne 2017, ktoré je korunované úspechmi ako doma, tak v zahraničí.

Na kus reči s.....Rišom Šikyňom, lídrom slovenského motocrossu v kategórii MX2

18-ročný rodák z Lieseka, Rišo Šikyňa je na rozhovory o svojich úspechoch je zvyknutý od 4 rokov, čo je vlastne čas, kedy začal jazdiť na motorke. Boli sme zvedaví na to, ako vidí svoje počínanie v sezóne 2017, ktoré je korunované úspechmi ako doma, tak v zahraničí.

Aký bol pre teba štart do sezóny 2017?

Rišo: Sezóna pre mňa nezačala úplne tak, ako by som chcel. Pri tréningu v príprave na sezónu som spadol na jednom skoku a zlomil si kostičku nad ľavým ukazovákom, kvôli ktorému som nemohol jazdiť viac ako mesiac. To ma trochu pribrzdilo, ale to k motocrossu patrí. Prvé preteky som absolvoval v Čechách v Lokti. Umiestnenie nebolo dobré, lebo som sa na motorke necítil veľmi pohodlne, keďže som nemal na nej strávené dosť času. V obidvoch jazdách mi tvrdli ruky, takto to trvalo ešte pár víkendov, kým som sa poriadne rozjazdil a každé preteky som sa na motorke postupne cítil lepšie a lepšie. Keďže som nedávno maturoval, tak som mal toho veľa, všetko sa točilo iba okolo školy a motocrossu, nemal som ani chvíľu voľného času. Teraz mi odpadla aspoň tá škola a môžem sa naplno venovať motocrossu.

Aké máš v tejto sezóne zázemie?

Rišo: V tejto sezóne tak, ako už niekoľko rokov predtým, jazdím za tím Mx Slovakia na všetkých pretekoch, okrem českých majstrovstiev, kde jazdím za JD 191 ktm racing team. Trénuje ma Miro Kučírek s ktorým sme spolu od začiatku. Zázemie na všetkých pretekoch mi pripravuje tím JD 191 ktm racing team a z tohto tímu mám aj mechanika na pretekoch. Trénujem na motorke 2x v týždni a každý víkend mám nejaké preteky, väčšinou dôležité a keď je voľný víkend, tak ho spolu s tímom využijeme na nejaké prípravné preteky.

Čo hovoríš na zmeny, ktorými prešiel slovenský motocross?

Rišo: Tak myslím si, že sa poriadne posunula úroveň "slovenského majstráku" od minulého roku. Je to naozaj veľký krok, ale samozrejme, je ešte veľa čo zlepšovať. Od prípravy tratí po celé usporiadanie pretekov, verím, že sa to bude len zlepšovať :)...

Ako hodnotíš konkurenciu na slovenských pretekoch?

Rišo: Jazdí tu niekoľko rýchlych jazdcov z Česka, ale konkurencia u nás nie je taká, ako na českých majstrovstvách. Nie je u nás veľa rýchlych slovenských jazdcov takže tu konkurencia nedosahuje až takú úroveň ako v zahraničných krajinách.

Aké sú tvoje ambície a hlavné úspechy na pretekoch mimo SR?

Rišo: Tento rok sa mi podarilo vyhrať preteky ADAC v Nemecku na trati v Jauere, čo považujem za jeden z mojich najlepších výsledkov v kariére, a na posledných pretekoch ADACu v Mollne som skončil 3. v druhej jazde. Ambície nemám žiadne, proste chcem ostať zdravý celú sezónu a keď sa nezraním tak prídu aj výsledky :).

Čo zaujímavé ťa do konca sezóny ešte čaká?

Rišo: Do konca sezóny mám pred sebou 4 preteky ADACu, niekoľko pretekov na českých majstrovstvách a určite by som sa chcel zúčastniť nejakých pretekoch majstrovstiev sveta, tak dúfam že sa nám to spolu s tímom podarí. Dúfam že na konci sezóny budeme v poriadku a budeme sa môcť zúčastniť MXoN v Anglickom Matterley Basin :).

Rátaš s titulom majstra SR? Čo to bude pre teba znamenať? Je to priorita?

Rišo: S titulom majstra SR nerátam, pretože sa nezúčastním všetkých pretekov, nakoľko dávam prednosť zahraničným pretekom. Prioritou v tejto sezóne je Nemecký šampionát ADAC.

A pridaj ešte niečo zaujímavé, čo sa ti v živote alebo športe deje...

Rišo: Zaujímavé? :P Tak podarilo sa mi úspešne ukončiť školu, z čoho mám veľkú radosť. Bolo toho fakt veľa ešte keď je aj maturita počas sezóny, ale už to mám za sebou a nemusím sa stresovať. No a frajerky? Mám priateľku s ktorou som viac ako rok :).