Páčila sa Vám tohtoročná mx sezóna na Slovensku? Nám teda áno!

MX OPEN - Medzinárodné majstrovstvá Slovenska v motokrose sa odohrali v Myjave, Gbeloch, Sverepci, Mníšku nad Hnilcom a v Šenkviciach. Všetko to boli podujatia s atmosférou ako na MXGP.

Páčila sa Vám tohtoročná mx sezóna na Slovensku? Nám teda áno!

 

MX OPEN - Medzinárodné majstrovstvá Slovenska v motokrose sa odohrali v Myjave, Gbeloch, Sverepci, Mníšku nad Hnilcom a v Šenkviciach. Všetko to boli podujatia s atmosférou ako na MXGP. Netreba sa čudovať. Pod našimi rukami, teda pod rukami promotéra ESX media, sa diváci tešili na perfektné preteky tých najlepších motokrosových jazdcov zo Slovenka, Čiech, Maďarska, Ukrajiny, Poľska či Talianska. Mohli nahliadnuť do  depa, priamo k samotným pretekárom, ktorí robili autogramiády a rozdávali podpis karty, fotili sa, hrali videohry, pili energetické nápoje zadarmo, obdivovali krásne dievčatá na štarte, hrali o hodnotnú tombolu a kývali do televíznych kamier, ktoré vysielali naživo. Motocross dostal štýl, zviditeľnenie aj kvalitu. Sezóna MX OPEN 2017 sa skončila, Slovensko má svojich motokrosových majstrov a preto je načase sa obzrieť a hodnotiť. Prečítajte si rozhovor so zástupcami promotéra ESX media, ako videli oni zo zákulisia priebeh tejto sezóny.

MX OPEN - My sme motokros

Na piatich podujatiach sa zúčastnilo  138 pretekárov v štyroch hlavných kategóriách. Oproti minulým rokom sa zmenili kategórie aj harmonogram pretekov. „ Všetko sme sa snažili navrhnúť tak, aby to v deň pretekov bolo zaujímavé najmä pre divákov. Doobedie patrilo tréningom a o 13:30 štartovali do dvoch finálových jázd štyri hlavné kategórie, teda MX2, MX2 Junior, MX Junior 125 a MX OPEN. Dôležitá bola pre nás prehľadnosť, aby sa divák nestrácal v množstve rozjázd, kvalifikácii a tréningov a aby vyhodnocovanie nebolo o siedmej večer. V tomto nám vyšla Slovenská motocyklová federácia (SMF) maximálne v ústrety a vymysleli sme systém, ako aj skladbu kategórii k všeobecnej spokojnosti.“ vysvetľuje René Ražek, zástupca promotéra ESX Media, a dodáva: „Tak ako s každou zmenou, aj tu sme veľa diskutovali a vysvetľovali. Veľmi príjemné ale bolo, že všetky strany si uvedomovali potrebu zmeny a mali chuť na nej pracovať. Veľký kus práce urobili usporiadatelia. Svoje trate podľa dohody pekne pripravili, rozkyprili, včas polievali a to sa v deň pretekov potom zúročilo. Keďže sme mali dohodnuté živé prenosy z podujatí s celoslovensky vysielajúcou televíziou 213, nemohli sme si dovoliť, aby sa napríklad prášilo. Na podujatiach nechýbala ani profesionálna záchranná služby (Záchranná služby Východ), ktorá má terénnu techniku a výborne školených záchranárov presne na motokros, pripravené podmienky pre cezpoľných pretekárov atď. Mohol by som tu menovať množstvo vecí, ktoré sa podarili, čo ma ale teší najviac, že tých pozitív bolo oveľa viac ako kritiky za nedostatky.“

Záver sezóny v Šenkviciach vo veľkom štýle

Záverečné podujatie MX OPEN prinieslo pekné súboje a rozhodlo o majstroch Slovenska v motokrose. Oslavovalo sa, spievalo, tancovalo, ale čo bolo najdôležitejšie, všetky zmeny, ktoré sa počas sezóny diali, sa tu už utriasli a preteky mali hladký priebeh. „ Na každom jednom podujatí sme našli niečo, čo sme do toho ďalšieho chceli zmeniť, vylepšiť. Ako príklad uvediem live prenosy. Ešte v Myjave sme nemali časomieru prepojenú s vysielacími vozmi a ani sa to predtým nikdy nerobilo. Bolo na šikovných ľuďoch z televízie a z K-K sport timing, aby vymysleli spôsob, ako priniesť divákovi výsledky z trate v reálnom čase. V Šenkviciach to už bola samozrejmosť. Takýchto perličiek bolo mnoho. Keďže práva na motokros máme ako promotéri na päť rokov, už teraz premýšľame, kam to ešte posunieme a čo všetko by sa dalo vylepšiť. Nápady aj vôľu máme. Držte nám palce.“ hovorí Marián Štefančin, zástupca promotéra ESX media.