Richard Šikyňa - majster Slovenska, ktorý robí dobré meno Slovensku v Čechách, Nemecku aj na MXGP

Tento rok skončil strednú školu, získal titul majstra Slovenska v kategórii MX2, titul druhého vicemajstra Čiech, len o 3 body mu ušiel bronz v nemeckom seriály ADAC MX Masters, bral body na MXGP a reprezentoval Slovensko na Motokrose národov

Richard Šikyňa - majster Slovenska, ktorý robí dobré meno Slovensku v Čechách, Nemecku aj na MXGP

 

Tento rok skončil strednú školu, získal titul majstra Slovenska v kategórii MX2, titul druhého vicemajstra Čiech, len o 3 body mu ušiel bronz v nemeckom seriály ADAC MX Masters, bral body na MXGP a reprezentoval Slovensko na Motokrose národov v Anglicku v slovenskom tíme, kde spoločne s Tomášom Šimkom a Tomášom Kohútom skončili na 19. mieste. Vyspovedali sme ho, tak ako aj ďalších troch majstrov Slovenska, a prinášame vám prvý zo série týchto rozhovorov. Príjemné čítanie.

 

  1. V akom duchu sa u teba niesla sezóna 2017 

 

Tento rok sa zúčastňujem pretekov MMČR (Medzinárodné Majstrovstvá Českej republiky) za tím JD 191 KTM racing a všetkých ostatných pretekov, teda MMSR (Medzinárodné Majstrovstvá Slovenskej republiky), ADAC (nemecký seriál) alebo MXGP za tím MX Slovakia tak,  ako už niekoľko rokov.  Celú sezónu som odjazdil na motorke KTM 250 sx-f.

Na sezónu som sa pripravoval v Španielsku, bohužiaľ mal som pád kde som si zlomil prst na ruke a kvôli tomu som musel na mesiac a pól vynechať motorku. Začiatkom sezóny som to dosť cítil, keďže som na motorke pred sezónou nestrávil dosť času. Tento rok sa mi podarilo vyhrať jedny preteky ADAC v Jaueri, čo bolo úžasné, vyhral som titul majstra Slovenska, na majstrovstvách sveta v Lokti som skončil na 19. mieste kde som bral dva body, z čoho som mal veľkú radosť. V Čechách som skončil v seriáli celkovo 3., aj s jedným vynechanými pretekmi, takže z toho mám tiež radosť.

 

  1. Titul majstra Slovenska je niečo, čo ti už nikto zobrať nemôže - kto okrem teba a tvojho tvrdého tréningu sa o to ešte zaslúžil?

O moje výsledky sa určite veľmi zaslúžil môj tím MX Slovakia, samozrejme môj tréner Miro Kučírek, ktorý mi pomáha už niekoľko rokov. Vďaka patrí aj tímu JD 191 ktm racing za perfektne pripravenú motorku na každé preteky, môjmu mechanikovi a potom samozrejme svojej rodine a priateľke za veľkú podporu. 

 

  1. Ako u teba vyzerali oslavy titulu?

 

Oslavy titulu u mňa zatiaľ žiadne neboli, pretože mi stále beží sezóna takže nieje čas na oslavovanie, možno nejaké oslavy budú keď sezóna skončí a bude trochu voľného času.

 

  1. Ktoré podujatie z piatich MX OPEN si si najviac užil a prečo?

Najviac som si užil asi preteky v Gbeloch, trať sa mi tam páči, bola naoraná a urobili sa aj nejaké koľaje. Aj keď to usporiadatelia tento rok trochu prehnali s vodou v prvej jazde, aj tak ich považujem za najlepšie preteky MMSR tento rok. Príjemne ma prekvapili preteky v Mníšku nad Hnilcom, kde bola trať prerobená a tiež dobre pripravená. Páčilo sa mi, akými zmenami trať prešla oproti minulým rokom :)

 

  1. Ktoré zo zmien, čo sa udiali v motokrose tento rok, sú podľa teba najzmysluplnejšie?

V pretekoch MMSR nastalo tento rok niekoľko zmien. Veľkým plus je, že preteky bežali live a teda si ich hocikto mohol pozrieť doma z obývačky :). Tým sa viac ľudí dozvie, čo to motocross vôbec je. Ďalej to sú kvalitnejšie pripravené trate a celkovo tento rok som vnímal preteky MMSR ako kvalitnejšie oproti minulým rokom. Na preteky chodilo aj viac divákov ako v minulých rokoch.

 

  1. Čo je pre teba najvyššou métou v tomto športe? Kam by si to chcel dotiahnuť.

 

Mojím snom je jazdiť celý seriál majstrovstiev sveta za fabrický tím, určite by bolo super aj vyhrať nejaké preteky majstrovstiev sveta. Mojím vzorom je môj tréner Miro Kučírek, ktorý mal super výsledky počas svojej kariéry  a naučil ma, že bez tvrdej práce výsledky neprídu. Zo zahraničia je mojím vzorom Chad Reed a Ken Roczen :))

 

  1. Čo ti chýba k dosiahnutiu tejto méty?

S tímom robíme všetko preto, aby sme sa zlepšovali každý rok.  Tento rok som zmaturoval, takže sa odteraz môžem naplno venovať motocrossu. A hlavne dôležité je jazdiť s rýchlymi jazdcami na majstrovstvách sveta, pretože najlepší tréning sú samozrejme preteky a určite s najlepšími jazdcami na svete :). Verím že tvrdou prácou sa mi to podarí a výsledky sa dostavia :).

 

  1. Aké sú plány , či už tvoje alebo tvojho teamu na budúcu sezónu?

 

Zatiaľ sme spolu s tímom neriešili čo bude budúcu sezónu a akých pretekov sa budeme zúčastňovať. 

 

  1. Čo ťa ešte do zimy čaká?

 

Dám si určite nejakú pauzu, plánujem ísť s priateľkou a rodinou na dovolenku, a potom pomaly znovu do práce pripravovať sa na ďalšiu sezónu, ktorá bude pre nás dôležitá. Preteky Supercrossu (SX) pravdepodobne neplánujem žiadne keďže som SX nikdy nejazdil, ale určite to chcem začať trénovať a niekedy sa nejakých pretekov zúčastniť. :)