V Gbeloch sme spoznali víťazov seriálu MX COVID Cup 2020 – a možno aj nie

Tak ako úvod do sezóny výrazne poznačili opatrenia kvôli pandémii koronavírusu, výrazne zasiahli aj do jej záveru. Zrušené podujatie v Čataji a komplikované podmienky účasti zahraničných pretekárov v Gbeloch sú toho dôkazom.

V Gbeloch sme spoznali víťazov seriálu MX COVID Cup 2020 – a možno aj nie.

Rozhodne vývoj epidemiologickej situácie

 

Tak ako úvod do sezóny výrazne poznačili opatrenia kvôli pandémii koronavírusu, výrazne zasiahli aj do jej záveru. Zrušené podujatie v Čataji a komplikované podmienky účasti zahraničných pretekárov v Gbeloch sú toho dôkazom. Spomedzi 145 zúčastnených jazdcov v Gbeloch boli len 4 zahraniční, aj tí sa mohli zúčastniť len s platným negatívnym testom na COVID-19.Mnohí českí a maďarskí pretekári nedostali termín na testovanie, respektíve ho dostali neskoro, a tak aj napriek snahe sa zúčastniť nemohli a rozohraná sezóna na Slovenku im ušla pomedzi prsty. Aj kvôli tomu športová komisia MX zvažuje ešte jedno podujatia v októbri. Nikto však nechce riskovať, a už vôbec nie so zdravím. Budú sa preto hľadať možnosti, ako si dopriať ešte jedno záverečné podujatie, ale nie za každú cenu. Nariadenia autorít budú rešpektované, lebo v dnešných časoch treba byť v prvom rade zodpovedný a zostať zdravý.

 

Keby sme považovali kalendár seriálu MX COVID Cup 2020 s jeho piatimi odjazdenými kolami za ukončený v Gbeloch, víťazmi sezóny by sa stali: Patrik Nohavica (MX50), Maxim Zimmeran (MX65), Samuel Chovaník (MX85), Alex Marenčáková (MX Lady), Peter Pipich (MX4+), Radoslav Kedžuch (MX4), Ivan Šípoš (MX1 Hobby), Matúš Vavro (MX2 Hobby), Nikolas Marek (MX Junior 125), Samuel Strýček (MX2 Junior), Kamil Kvasnička (MX2), Peter Unzeitig (MX OPEN).

Gratulujeme!

Ako to teda v Gbeloch vyzeralo? Poďme si rozobrať jednotlivé kategórie a ich finálové jazdy.

MX1 Hobby

Tak ako obvykle, obidve finálové jazdy mali za sebou ako prví jazdci kategórie MX1 Hobby. Martin Rábek si štarty užil doslova naplno a získal za ne aj prémiu. Vo výsledkoch figuruje až na štvrtom mieste, pretože ho predbehli Ivan Šípoš na treťom, Boris Kubík na druhom a Matúš Pätoprstý ako víťaz tejto kategórie.

MX4 a MX4+

Najlepším štartérom vo veteránskych rozjazdách sa stal Peter Pipich (Motoklub Medzibrod). Po svojich triumfálnych odpichoch po štarte jazdil väčšinu času na druhej pozícii absolútne, ale vždy na prvej v jeho kategórii MX4+. Pred neho sa dostal mladší Ivan Černý z kategórie MX4. Obaja menovaný sa vo svojich kategóriách tešili z víťazstva v oboch finálových jazdách. 

MX50

Od veteránov k deťom. Tak vyzerala výmena na trati v Gbeloch keď pánov jazdcov vystriedali drobci. Kategória MX50 predstavila deviatich pretekárov spomedzi ktorýchbol najrýchlejší Patrik Nohavica, a to ako na štarte, tak aj celkovo v obidvoch jazdách.

MX65

Matúš Zimmerman v MX65ke bojoval o body aj umiestnenie. Vždy výborne odštartoval. V prvej jazde bez mihnutia oka zvíťazil,  avšak v druhej jazde ho hneď v prvom kole predbehol Matúš Biely s ktorým získal zhodný počet bodov. Na motokrose sa však v tomto príde berie ako rozhodujúce víťazstvo v druhej jazde a preto zlato získal Matúš Biely, striebro Matúš Zimmeran a bronz Jakub Ceplák.

MX Lady a MX85

Obidva holeshoty v rozjazdách chalanov z MX85 a dievčat z MX Lady získala Nina Bullová. Rovnako tak suverénne jej patrilo aj víťazstvo medzi dievčatami. Druhá bola jediná jazdkyňa z Maďarska, Lili Gál a tretia skončila Alex Marenčáková.

Aj v MX85 bol víťaz jednoznačný v oboch finálových jazdách. Bol ním Samuel Chovaník pred druhým Samuelom Kurňavom a tretím Adamom Zemanom.

MX2 Hobby

Matúš Vavro si počínal v rámci MX2 hobby veľmi sebaisto. V prvej jazde dal holeshot a vyhral ju. Zaváhal len na začiatku druhej jazdy, kde holeshot získal Matúš Polčin, ale to hneď ešte v prvom koledohnal a opäť sa ujal vedenia. Polčin skončil druhý a Erik Pelikán tretí.

MX Open + MX2 +MX2 Junior + MX Junior 125

Podobne ako na predošlom kole seriálu v Ješkovej Vsi, mali výkonnostne najvyššie triedy delené podľa kubatúry: MX OPEN a MX2 spoločné jazdy s Juniormi MX2 a MX Junior 125. Spomedzi všetkých najlepšie štartoval Jaroslav Majchrák z MX OPEN. Štarty mu dopomohli k celkovo druhému miestu, pretože v oboch jazdách vyhral Jakub Hruška. Trojicu MX OPEN doplnil Peter Unzeitigna tretej priečke.

MX2ku tvorili len dvaja jazdci, kde bol rýchlejší Matúš Tomala pred druhým Kamilom Kvasničkom.

Jakub Vida dominoval kategórii MX2 Junior a Ľubomír Galandák zasa mladšej triede MX Junior 125.

Ešte jedno podujatie ? Kedy, kde a či vôbec, vám oznámime na stránkach Slovenskej motocyklovej federácie a na sociálnych sieťach v najbližších dňoch.

 

Viac info o seriály Slovenský pohár v motokrose2020 na www.mxopen.sk

 

 

Autor foto: Michal Špánik (facebook.com/michalspanikphoto)